Dobrá zpráva pro SEO konzultanty: Konečně kniha o Google Analytics
Téma: Google Analytics, Tipy a triky
Štítky: Brian Clinton, GA, Google, kniha, seokniha, statistiky
Tak dlouho jsme čekali na knihy o problematice optimalizace stránek pro vyhledávače, až se jich za posledních pár měsíců vyrojilo hned několik. První vlaštovkou byl překlad autorek Jennifer Grappone a Gradiva Couzin z dílny Zoneru. Se zpožděním pak díky nedostatku času autora vyšel Velký průvodce SEO, po čtyřech letech první ryze česká kniha o optimalizaci stránek. Její první tisk se vyprodal běhm tří měsíců a tak se muselo chvíli čekat na dotisk. Souběžně s Průvodcem to zkusil Computer Press s další SEO knížkou, tentokrát z pohledu programátorů PHP.
Poslední počinek stejného vydavatelství je pak avizovaný průvodce statistikami největšího světového vyhledávače Google Analytics. Díky tomu, že jsme měl možnost zasáhnout do její české podoby a překladu, mohu s jistotou říct, že něco tak podrobného o GA v Česku skutečně ještě nevyšlo, a to dokonce ani v eletronické podobně. Sem tam se sice můžeme setkat s nejrůznějšími spoty, většina z nich však vychází jen z nápovědy systému, které ještě stále v češtině neodkrývají vše, co je s tímto bezesoru silným nástrojem možné vykouzlit.
Nebude to snad žádné prozrazení státního tajemství, když řeknu, že na mnoha místech českého překladu byla poznámka předcházejících odborných korektorů i překladatele, že danou fuknci či fičuru vůbec nepoužívají a tudíž není možné ji lokalizovat. Přiznám se, že abych se k mnoha popisovaným funkcím mohl vůbec vyjádřit, sám sem si je nainstaloval, vyzkoušel a dnes z nich těžím velmi zajímavé a užitečné informace.
Není se co divit, že knížka vytahuje na světlo boží triky, o kterých málokdo ví a ještě méně lidí je v praxi využívá. Autorem knihy je zaměstnanec Google a expert na webovou analytiku Brian Clinton (www.advanced-web-metrics.com). jak říká Neil Mason z Applied Insights, pokud je něco, co Brian o GA neví, pak to ještě nikdo nevynalezl.
Více info o knize najdete na stránce věnované SEO knihám, kde si ji můžete samozřejmě také přednostně objednat.

Chceš vědět o každém novém článku jako první? Přihlaš se k odběru bezplatného mailového newsletteru







Komentáře (14)
Šimon Grimmich
10. Úno. 2009 ve 13:38
Díky za upozornění, to vypadá výborně
Hýsek
10. Úno. 2009 ve 21:39
Tak super. Další studijní materiály jsou na světě .)
Tomáš
11. Úno. 2009 ve 09:16
Zdravim, vypada dobre. Existuje i nejaka kniha na PPC systemy, nebo alespon na nektery z nich? Diky.
Michal Kubíček
11. Úno. 2009 ve 11:19
@Tomáš: Zatím ne, psal jsem o PPC v SEO průvodci, ale samostatná kniha zatím není…
Michal Blahut
11. Úno. 2009 ve 13:48
Zdravím,
v českém překladu knihy se používá anglická nebo česká verze GA?
Michal Kubíček
11. Úno. 2009 ve 18:48
Co je v češtině bylo i v knize lokalizováno…
Michal Blahut
11. Úno. 2009 ve 20:48
Myslel jsem si to a zní to logicky.
Na druhou stranu to vyvolá spoustu velmi nepříjemných nepřesností – překlad GA je sám o sobě katastrofální.
Když je špatně přeložen samotný systém, jak může vypadat překlad průvodce systémem…?
No uvidíme
A
13. Úno. 2009 ve 07:14
na knížky jsem trochu úchylnej, takže atahle asi taky poputuje domů
Hýsek
16. Úno. 2009 ve 19:46
Máte pěkný článek v magazínu Fresh. Čtenáři to jistě ocení…
Tomáš
05. Bře. 2009 ve 17:57
Dobrý den,
rád bych se zeptal, na jaké odborné úrovni jsou ty triky s google analytics v této knize. Například na adrese http://yoast.com/new-seo-reports-for-google-analytics/ jsem našel trik, který vypadá hodně zajímavě. Přestože si myslím, že jsem celkem šikovný, nikdy bych to nevymyslel a navíc se mi ho ani nepodařilo rozchodit. Budou v té knize takové fígle nebo spíš jednodušší?
Michal Kubíček
07. Bře. 2009 ve 13:42
Některé jsou podobného charakteru, výhodou je, že jsou lokalizované do češtiny…
Martin
09. Bře. 2009 ve 11:52
Dobrý den, knihu jsem si koupil a mohu doporučit.
Michal K.
21. Bře. 2009 ve 14:26
Mohu vřele doporučit.
Už jsem v druhé polovině knihy.
Část věcí pro mne novinkou nebyla.
Ale pokročilé nastavení a návody jsou fajn.
Dobrá lokalizace do češtiny.
Doporučuji
Myslitel
17. Kvě. 2009 ve 21:57
Vyborne, urcite zakoupim…
Odpověz