Dobrá zpráva pro SEO konzultanty: Konečně kniha o Google Analytics

Tak dlouho jsme čekali na knihy o problematice optimalizace stránek pro vyhledávače, až se jich za posledních pár měsíců vyrojilo hned několik. První vlaštovkou byl překlad autorek Jennifer Grappone a Gradiva Couzin z dílny Zoneru. Se zpožděním pak díky nedostatku času autora vyšel Velký průvodce SEO, po čtyřech letech první ryze česká kniha o optimalizaci stránek. Její první tisk se vyprodal běhm tří měsíců a tak se muselo chvíli čekat na dotisk. Souběžně s Průvodcem to zkusil Computer Press s další SEO knížkou, tentokrát z pohledu programátorů PHP.

Poslední počinek stejného vydavatelství je pak avizovaný průvodce statistikami největšího světového vyhledávače Google Analytics.  Díky tomu, že jsme měl možnost zasáhnout do její české podoby a překladu, mohu s jistotou říct, že něco tak podrobného o GA v Česku skutečně ještě nevyšlo, a to dokonce ani v eletronické podobně. Sem tam se sice můžeme setkat s nejrůznějšími spoty, většina z nich však vychází jen z nápovědy systému, které ještě stále v češtině neodkrývají vše, co je s tímto bezesoru silným nástrojem možné vykouzlit.

Nebude to snad žádné prozrazení státního tajemství, když řeknu, že na mnoha místech českého překladu byla poznámka předcházejících odborných korektorů i překladatele, že danou fuknci či fičuru vůbec nepoužívají a tudíž není možné ji lokalizovat. Přiznám se, že abych se k mnoha popisovaným funkcím mohl vůbec vyjádřit, sám sem si je nainstaloval, vyzkoušel a dnes z nich těžím velmi zajímavé a užitečné informace.

Není se co divit, že knížka vytahuje na světlo boží triky, o kterých málokdo ví a ještě méně lidí je v praxi využívá. Autorem knihy je zaměstnanec Google a expert na webovou analytiku Brian Clinton (www.advanced-web-metrics.com). jak říká Neil Mason z Applied Insights, pokud je něco, co Brian o GA neví, pak to ještě nikdo nevynalezl.

Více info o knize najdete na stránce věnované SEO knihám, kde si ji můžete samozřejmě také přednostně objednat.

k1643_nahled

14 názorů na “Dobrá zpráva pro SEO konzultanty: Konečně kniha o Google Analytics”

 1. Mohu vřele doporučit.

  Už jsem v druhé polovině knihy.
  Část věcí pro mne novinkou nebyla.
  Ale pokročilé nastavení a návody jsou fajn.
  Dobrá lokalizace do češtiny.

  Doporučuji 8-)

 2. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, na jaké odborné úrovni jsou ty triky s google analytics v této knize. Například na adrese http://yoast.com/new-seo-reports-for-google-analytics/ jsem našel trik, který vypadá hodně zajímavě. Přestože si myslím, že jsem celkem šikovný, nikdy bych to nevymyslel a navíc se mi ho ani nepodařilo rozchodit. Budou v té knize takové fígle nebo spíš jednodušší?

 3. Michal Blahut

  Myslel jsem si to a zní to logicky.

  Na druhou stranu to vyvolá spoustu velmi nepříjemných nepřesností – překlad GA je sám o sobě katastrofální.

  Když je špatně přeložen samotný systém, jak může vypadat překlad průvodce systémem…?

  No uvidíme :-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient