Proč je důležitý text odkazu (anchor text)

Anchor text u odkazů (prokliknutelný text) je důležitý, řekl by, že minimálně tak důležitý, jako je samotný titulek (mate značky title vaší stránky. Vyhledávačům totiž radí, co si ostatní lidé myslí o na stránce, na kterou odkazují. Google jde dokonce tak daleko, že když se ho zeptáte na výraz, který není na stránkách příliš frekventovaný, pomůže si slovy z indexu anchor textů. Nakonec to můžete vidět, pokud si kliknete sem tam na odkaz archivni verze vyhledané stránky na Google.

Tvar odkazů ale nesouvisí jenom s optimalizací stránek pro vyhledávače, souvisí také s použitelností samotné stránky, která odkazuje. Možná si někteří pamětníci pamatují diskuzi a následnou sérii článků na téma „klikni zde„, kde se rozebíralo, zda je lepší nabídnout návštěvníkům stránky informativní odkaz ve smyslu Více informací o výrobku xyz nebo Pro více informací klikněte zde.

Je jasné, že z hlediska SEO je vhodnější varianta první, z hlediska především nezkušených uživatelů je však vhodnější spíše druhá možnost. Jak z toho tedy vybruslit? Tj. uspokojit vyhledávače a zkušenější uživatele a současně 60leté babičcce, která sedí u Internetu podruhé v životě?

Jak to na svžch stránkách řešíte vy? Zajímá mne váš názor (v komentářích…)

12 komentářů: „Proč je důležitý text odkazu (anchor text)

  • avatar
   20. 5. 2016 (23:16)
   Trvalý odkaz

   má to svoj význam ale nie všade sa to dá použiť čo je škoda

   Reagovat
 • avatar
  24. 11. 2011 (11:08)
  Trvalý odkaz

  Z mého pohledu je jistě anchor text přínosem. Pouze bych upozornil, že každý odkaz z tohoto textu by měl být smysluplný a zbytečně je nepsat moc často.

  Reagovat
 • Pingback: Farář - rady a tipy pro začínající faráře » Školení

 • avatar
  11. 6. 2011 (14:14)
  Trvalý odkaz

  Já používám redakční systém Joomla, kde přímo v articlech je možnost zadat klíčová slova k vyhledávání, dále dodržuji správné nadpisy H1 a H2 a tvořím výměnné textové odkazy s použitím anchoru. Než vypustím článek do světa, vždy procházím weby s podobnou tématikou jako mám já (hledání pokladů a militárií s detektorem kovů) a porovnávám s hledáním klíčových slov ve full textu, poté volím nejvhodnější klíčová slova.

  Reagovat
 • avatar
  27. 5. 2011 (10:34)
  Trvalý odkaz

  Tiež sa vždy snažím pokiaľ to môžem ovplyvniť, aby anchor obsahoval čo najrelevantnejšie kľúčové slová.

  Reagovat
 • avatar
  2. 3. 2011 (17:08)
  Trvalý odkaz

  Web má být stavěn především pro uživatele, potom je dobré dát si otázku, kolik 60 letých babiček mi tam přijde … pokud jich bude desítky denně, pak 2. varianta, v opačném případě samozřejmě první :-)

  Reagovat
 • avatar
  28. 2. 2011 (09:23)
  Trvalý odkaz

  Nielen z hladiska SEO a pouzitelnosti, ale aj z hladiska pristupnosti je 1. varianta prijatelnejsia.

  Reagovat
 • avatar
  27. 2. 2011 (18:45)
  Trvalý odkaz

  Většinou se snažím o dobře formulovanou první variantu. Byla by škoda web „optimalizovat“ na slova „zde“ apod. místo cenných klíčových slov a spojení.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Web vyrobili ve Webklient.cz