Rubrika: Psychologie
5 hlavních faktorů ovlivňující nákupní rozhodnutí na eshopu
S rozvojem e-commerce se vyvíjí také chování uživatelů na internetu. Lidé jsou více vzdělanější v používání internetu, nové technologie umožňují aplikovat nové funkce a lidé si zvykají stále rychleji na vyšší standardy online nakupování. Pokud chcete být úspěšní…
Relativita slev
Samostatnou kapitolou je potom práce se slevami. Zde totiž hraje velkou roli relativita ceny. Bloger Jonathan Ping v roce 2010 udělal mezi čtenáři svého webu MyMoneyBlog.com následující anketu: Chcete koupit pěkné…
Majetnický efekt
Mezi další slepá místa, o kterých lidé často neví, a tyto hrají proti nim je něco, čemu behaviorální ekonomové říkají „majetnický efekt“. Ten v podstatě mění náhled člověka na věc, již…
IKEA efekt
Dan Ariely, autor skvělých knížek Jak drahé je zdarma[1] nebo Peníze a zdravý selský rozum[2], upozorňuje i na další zkreslení hodnoty. Jednomu z nich příhodně říká IKEA efekt. Jedná se o…
Veblenův efekt
Vzpomínáte na Broadway a obavy producenta, že by návštěvníci jeho show měli z levného lístku špatný pocit? Tak to přesně dopad „veblen“ heuristiky. Proč „veblen“? Poprvé se tímto chováním zákazníků začal…
Efekt utopených nákladů
Efekt utopených nákladů (někdy i v kombinaci se snahou zachovávat status quo, o němž jsem se již zmiňoval), nás nutí k často nelogické tendenci, kdy v okamžiku, jestliže jsme již jednou do nějakého…
Efekt status quo
Tento efekt při hodnocení situace, ale i cen, znamená, že při rozhodování preferujeme stávající situaci před změnou. Tento efekt studovali Griffin a Tversky a dospěli k závěru, že lidé se jednoduše…
Efekt návnady
Všimli jste si, že když si v multiplexu objednáte před promítáním filmu popcorn a střední pití, hned vám prodavač nabídne větší variantu, že je jenom o maličko korun dražší? V…
Heuristika ukotvení
Proč si myslíte, že velké eshopy uvádějí často u stovek nebo tisíců položek cenu ve slevě? Nebo menším písmem cenu doporučenou a následně o několik procent cenu jejich, nižší? Nebo…
Heuristika dostupnosti
Předpoklady zákazníků jsou ovlivňovány rychlými a jasnými příklady. V případě eshopu to může být např. fotografie finálního produktu, prodáváte-li pouze suroviny nebo polotovary na jejich přípravu. Lidé si zakládají své předpoklady…
Rozhodovací iluze při nakupování
Lidé, a to i ti sebeinteligentnější, se velice často, dalo by se říct většinou, rozhodují na základě určitých předsudků, stereotypů a zkratek. Existují na to desítky výzkumů a nemá smysl…
Rozhodovací paralýza – méně bývá někdy více
Když jsem kupoval náš eshop, měl v nabídce něco málo přes tisíc druhů cukrářských potřeb a surovin. Postupem času, jak obchod bobtnal a jak jsme koupili dva konkurenční eshopy, narostli jsme…
S jakými typy zákazníků se potkáte?
Ač jsme každý jednotlivec a individuální, jak jsme si již řekli v předchozí části, současné technologie prozatím nejsou schopny dokonalé personalizace, takže není možné prozatím přistupovat k zákazníkům zcela individuálně. Proto nám…
Poznejte řeč těla vašeho zákazníka
Byl jsem deset let ženatý. A během těch let jsem poznal, co na ženu platilo. Kdykoli se schylovalo ke konfliktu, věděl jsem, co musím udělat. Hněv partnerky jsem jednoduše přesměroval…