SEO je mrtvé. Už zase.

SEO je mrtvé? Opakující se mýtus a jeho neopodstatněnost.

Tvrzení “SEO je mrtvé” pravidelně rezonuje světem digitálního marketingu. Každoročně se objevují články a příspěvky o tom, že SEO je mrtvé, že SEO je jízda na mrtvém koni. Obvykle jsou tyto výkřiky provázeny více či méně zásadními technologickými změnami na Internetu. Už před vznikem společnosti Google prohlásil Richard Hoy z Tenagra, že “vyhledávače jsou technologie bez budoucnosti.” Dnes patří Google mezi nejcennější firmy světa. A dokud tomu bude, bude si i SEO udržovat svou nezastupitelnou roli v digitálním marketingu.

Ne/důležité odkazy

Nedávné upravení politiky Google v oblasti SPAMu, které odstranilo označení odkazů jako “důležité” pro určení relevanci webů, znovu rozproudilo debatu o významu SEO a linkbuildingu jako takového. Skutečně tomu tak je, opravdu tentokrát SEO a zpětné odkazy “umřou”? A s tím naskakuje otázka: Jaké faktory nyní vyhledávače považují za klíčové při hodnocení obsahu?

Dušan Janovský ze Seznam.cz poukázal na to, že hodnota odkazů jako indikátoru kvality a relevanci sice klesají, mění se ale jejich vnímání ze strany vyhledávačů. Například stále jsou dobře brány v potaz tzv. navigační dotazy. Rozdílný význam je kladem odkazům skrze tzv. klíčové slovo.

Navigační dotaz je typ vyhledávacího dotazu, ve kterém uživatel zadává do vyhledávače specifický název značky, název společnosti nebo webové stránky s cílem přímo navštívit konkrétní webovou stránku nebo stránku určitého produktu. Uživatelé, kteří zadávají navigační dotazy, obvykle již mají konkrétní destinaci na mysli a používají vyhledávač jako prostředek k rychlému dosažení této destinace bez nutnosti zadávat kompletní URL adresu. Odkazy na navihační dotaz tak jsou obvykle ve tvaru např. “Seznam“, “Seznam.cz” případně “www.seznam.cz” nebo “https://www.seznam.cz“.

A teď ještě ta AI

Vygenerovat web s desetitisíci stránkami je v současné době otázkou několika hodin. Sám jsem si něco takového vyzkoušel a je to tak. Web s tisíci články, které vyhledávače bez problému indexují a články si našli své čtenáře. Téměř každý článek, který dnes dělám, vzniká ve spolupráci s AI. Nemá smysl se tomu bránit. Účetní, který používá v práci kalkulačku, bude prostě rychlejší a výkonnější, než ten, který bude vše ještě postaru sčítat v sešitku pod sebou. Copywriter s pomocí AI bude rychlejší a výkonnější než ten, který se AI brání. Pokud o tom pochybujete, pozvěte si mne na školení o umělé inteligenci, rád vás nebo vaše zaměstnance o tom přesvědčím.

Ale protože generovaného umělou inteligencí bude víc a víc, bude to přinášet nové a nové výzvy i příležitosti. S rostoucí dostupností obsahu se musí marketéři soustředit na originalitu a zapojení uživatelů. A ti pokročilejší se zaměří také na algoritmy a strojové učení pro analýzu dat.

Po snížení důrazu na odkazy jako na klíčový faktor hodnocení se spekuluje i o dalších faktorech, které Google nyní upřednostňuje, včetně originality informací, znalostních databází a v první řadě již zmiňovaného uživatelského zapojení.

SEO neprochází smrtí, ale evolucí. Změny ve způsobu hodnocení významu odkazů a rozvoj AI v obsahu vyžadují nové strategie a adaptabilitu.

Proč tedy SEO a linkbuilding nejsou a nebudou mrtvé?

Internet je dynamický ekosystém, ve kterém se obsah, technologie a uživatelské chování neustále vyvíjí. SEO a linkbuilding se adaptují na tyto změny a zůstávají tak i do budoucna důležitými nástroji pro dosahování viditelnosti, relevanci a autority v digitálním prostoru. Důraz na kvalitu, originalitu a uživatelskou hodnotu zůstává konstantou, která definuje úspěch ve vyhledávačích.

SEO a linkbuilding tedy nejsou mrtvé; jsou nezbytně flexibilní a evolučně odolné praktiky, klíčové pro úspěch v online světě.

TIP: Linbuilding ve firmě řešíme na Placla. Snadný způsob, jak získat odkazy z jiných stránek pomocí placených článků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient