Posted on

rssZačínáte blogovat? Pak se vám možná hodí přehled RSS čteček (RSS agragátorů), kam můžete zaregistrovat svůj RSS kanál.

Co je to RSS? Jistě jste se se zkratkou RSS už setkali. Má více významů, nicméně vždy se jedná o podobný princip – standardizovaný formát XML určených pro čtení novinek a aktualizovaných informací na webových stránkách a obecněji sdružování obsahu. RSS najdete na stránkách nejčastěji ukryté pod stejnojmennou zkratkou, někdy také jako „RSS feed“ nebo „zdroj RSS“, „kanál RSS“, „RSS Channel“, často se bude schovávat pod oranžovou ikonkou se třemi obloučky.

RSS v krátkosti umožňuje odebírat vašim návštěvníkům novinky z vašeho webu, případně jiné informace – třeba programy kina nebo divadla. Původně bylo RSS určeno ke snadnému předávání informací a aktualit mezi jednotlivými weby, rychle ale vznikla celá řada čteček, tedy specializovaných prográmků, které samy kontrolují, zda se na vašich oblíbených stránkách neobjevila nějaká novinka, a pokud ano, zobrazí ji přímo na vašem počítači. Mě však v tomto případě RSS zajímá hlavně pro zvyšování cílené návštěvnosti.

Kam jsem tedy svůj RSS kanál zaregistroval?

Následující zdroje jsem přidal po upozornění od vás, návštěvníků blog, děkuji:

A na závěr několik rad z knihy Velký průvodce SEO

  1. Zkuste do titulku vložit alespoň jedno důležité klíčové slovo nebo vyhledávanou frázi. Nesnažte se vyhledávače a ani čtenáře zmást anebo nalákat planými sliby. Titulek by měl obsahovat to, co lidé a vyhledávače na stránkách skutečně naleznou.
  2. Zobrazujte na svých stránkách relevantní zdroje RSS z cizích webů. Obohatíte tím svůj obsah a na stránky získáte klíčová slova, která by vás někdy ani nenapadla. Současně získáte statut autoritativního rozcestníku.
  3. Ověřte si, že skutečně exportované odkazy směrují na vaše stránky, a pokud změníte umístění souboru, pak zajistíte i přesměrování uživatele a vyhledávajícího robota.
  4. Využívejte webových čteček, které nabízejí samy vyhledávače (My MSN, Google Reader, Články.cz atd.).
  5. Rozlišujte zdroje podle témat, pomůže to lepšímu třídění a váš obsah, budete-li ho rozdělovat například podle rubrik (z domova, ze sportu atd.) se bude lépe vkládat cizím webům a upravovat podle potřeby. Získáte tak mnohem více zpětných odkazů ze širokého spektra relevantních webů, které se věnují podobné problematice jako vy. Podobně můžete například zprovoznit generování zdrojů RSS podle určitých klíčových slov.

Pokud máte i vy zkušenost se zalistováváním blogů do veřejných RSS čteček, hoďte do komentářů odkaz a otestujeme je…

24 Replies to “Začínáme blogovat: pomohou RSS agregátory!”

  1. Dakujem za tipy. Skusala som vsak hladat slovenske agregatory a okrem vybrali.sme.sk a news.sk som absolutne ziadne dalsie nenasla ;/ Je to trochu divne, ved na Slovensku je dost blogerov aj portalov.

  2. Tohle je výborná věc, o které jsem ještě nevěděla! Děkuji za článek. Jen škoda, že většina zde uvedených agregátorů je buď už zrušena, nebo v přestavbě a nebo chtějí opravdu jen zpravodajské servery. Ale nevadí. Využiji alespoň některé. 🙂

  3. Muze byt prinos (ted nemyslim z hlediska navstevnosti ale z hlediska ranku) nejak zasadni? Mate s tim nekdo zkusenost? Vyplati se psat kvuli tomu nejake clanky? Dekuji.

    1. Díky, i na rss.timqui.net jsem zadal své RSS, jen škoda, že se nové kanály objevují až na 28 straně. Možná, kdyby bylo řazení od nejnovějšího po nejstarší, bylo by to pro blogery atraktivnější…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *