Pokud si zvolíte tuto metodu, opět jednoduše nastavíte cenu podle toho, za kolik prodávají ostatní. A tady jsme u opačného problému, kdy díky již zmiňovaným nižším nákladům konkurence, třeba díky jejich velkým odběrům a tím pádem lepším nákupním cenám, sníženým fixním nákladům na prodejní jednotku (díky většímu objemu) nebudeme ziskoví.
Tato metoda totiž vůbec nepočítá s našimi náklady a profitabilitou. Nepočítá ani s poptávkou, která se může významně promítat do výsledných prodejů. Nebo si vezmeme ke srovnání konkurenci nezkušenou, která jednoduše nemá náklady dobře spočítané a nastavila své ceny metodou velký prodejce minus 10 procent. A jsme tam, kde jsme byli. Zisk z prodeje nemusí pokrýt naše náklady.
Při srovnávání vašich cen s konkurencí nemá moc smysl si brát příklad z malých začínajících eshopů, jejich stanovení ceny totiž může a velice pravděpodobně bude nesprávné. Nepřečetli si na rozdíl od vás tuto knihu, a proto velice pravděpodobně cen podstřelují a jednoho dne je tato strategie doběhne.
Podívejte se na ty větší, kteří jsou na trhu již delší dobu. Je pravděpodobné, že jejich cena je k realitě bližší. Vězte však, že jejich ziskovost bude oproti vám vyšší. Ve větším obratu dokáží nakupovat za lepších podmínek, od dodavatelů získávají bonusy a rabaty, na jaké nedosáhnete, budou mít patrně i nižší cenu od dopravců a celkově se jejich fixní náklady budou rozkládat do více prodaných kusů.
Pozor také, zejména velké eshopy mohou mát ještě jednu, trochu skrytou strategii nastavení cen a tou je strategie vládnutí trhu. V okamžiku, kdy určitá společnost plánuje maximalizovat svůj podíl na trhu a disponuje dostatečnými finančními prostředky, které jí to mohou umožnit, může se snažit o průnik na trh za použití nižších cen, a to jen proto, aby jednak od vstupu na trh odradila potenciální konkurenty a jednak proto, aby získala co největší tržní podíl. V takovém případě není jejím cílem zisk, a tudíž se to promítá i do výsledné ceny prodávaných výrobků. V online světě je takových příkladů hned několik. Například služba Dáme jídlo, které vstoupila na trh jako prostředník mezi restauracemi a lidmi, kteří si objednávají jídlo na dovoz domů nebo kanceláří, získávalo svůj nyní již majoritní podíl na tomto trhu neuvěřitelnými cenovými akcemi typu 1+1 – kupte jedno jídlo a druhé dostanete zdarma. Nebo kupón na sto korun pro prvoobjednávky či 50 korun pro stávající zákazníky. To všechno jsou cenové akce, které by začínající konkurenci položily. Dáme jídlo tyto akce nyní využívá převážně jen ve místech, kde se snaží svou pozici posílit.
I z toho je patrné, že stanovování cen na základě konkurence nemusí být vždy to nejlepší řešení.