Bloguje.cz aneb Jak jsem ušetřil 500.000 Kč

Právě před třemi dny vyšla na úvodní stránce oblíbeného blogovacího systému Bloguje.cz krátká oznámenka od provozovatele Jakuba Lešikara: “k 30.6.2012 ukončí LAAR, a.s. podporu Bloguje, kterou poskytovala od roku 2003. Pro další období bohužel nemůžeme garantovat odpovídající podmínky provozu. Nepodařilo se nám také zajistit jiného provozovatele.” Informace vyvolala zajímavou reakci. Na jednu stranu hromadné opuštění systémů blogery a na straně druhé nebývalou podporu a snahu o jeho zachování.

Jedním z prvních, kdo se k záchraně a zachování systému přihlásil, byl jeho zakladatel, první programátor a původní majitel Martin Malý znám pod přezdívkou Arthur Dent. Nejprve se zmínil na Twitteru a následně učinil na svém blogu veřejnou nabídku. Přestože jsem na Bloguje.cz oficiálně nikdy neblogoval, určité osobní vztahy mne k němu váží a protože na rozdíl od jiných na soumrak blogování v souvislosti se sociálními sítěmi až tak nevěřím, rozhodl jsem se ještě týž den, že i já se pokusím o zachování tohoto systému.

Vzhledem k očekávanému rozvoji služby, počtu uživatelů a návštěvnosti webu jsem byl ochoten do převzetí Bloguje.cz a jeho revitalizace investovat částku 500.000 Kč. Více by podle mne nebylo třeba, protože do určité doby by se stal systém již samofinancovatelným. Ve svých propočtech jsem vycházel z řady investic, které jsem na Internetu v uplynulých 10 letech realizoval (namátkou např. www.brigady.sk na Slovensku, kde se propočty pohybovaly v podobných částkách).

Nejprve jsem tedy zatelefonoval přímo do firmy LAAR, provozovatele Bloguje.cz. Hovořil jsem s otcem Jakuba Lešikara, který mi řekl, že celou záležitost má na starosti jeho syn a že mu informaci o mém zájmu na provozování a převzetí Bloguje.cz předá. Jak jsem se později kontrolním telefonátem přesvědčil, vzkaz předaný skutečně byl. Současně jsem napsal podle doporučení pana Lešikara st. a paní Lešikarové email se žádostí o kontakt a prvním návrhem.

Dnes je 18.5. a od mé první nabídky, kterou jsem následně podpořil upřesněním v mailu a telefonátem do zahraniční pobočky Lešikarovy firmy (podle rodičů je JL v zahraničí a “má toho moc”), se nestalo nic. Ani na jedniný email nebo telefonát jsem nedostal odpověď – ať už negativní, neutrální nebo pozitivní. Je to škoda, po třech dnech nejistoty, kde se na Bloguje.cz nejčastějším tématem nových blogpostů stává jak přejít jinam, zabalit to či kde mě najdete jinde. (I když je fakt, že volání po změně tu bylo i předtím). Současně se ale rozbíhaly akce na podporu a oživení systému. Zaregistroval jsem dokonce výkřik po online petici nebo společném vyjednávači za komunitu blogerů směrem k provozovateli.

Škoda takového projektu. Během doby se mi ozývali i další zájemci o investici do systému, namátkou třeba Martin Jersák z Placla, který byl ochoten vstoupit do projektu vcelku zajímavou investicí a aktuálně alespoň nabízí pomoc při přesunu. Stejně tak Martinovi Malému se vyjadřovali podoru a nejenom morální lidé napříč Internetem (Adam Zbiejczuk, Radim Hasalík a mnoho dalších).

Cena systému, kde největší devizou jsou loajální uživatelé raketově klesá. Připomíná to run na IPB banku po ohlášení nucené správy. Škoda. Možná, k tomu má stávající majitel nějaký objektivní důvod. Prvotní podezření, že jde možná jen o marktingový tah, jak na Bloguje upozornit, mne opustilo. Loď už nabrala příliš mnoho vody.

22 názorů na “Bloguje.cz aneb Jak jsem ušetřil 500.000 Kč”

 1. Já jsem se zeptala, tedy myslím, nemůžu totiž zaručit, že mě bylo slyšet.
  Ptala jsem se jak v článku na blgu, tak snad i mejlem, pokud se tomu tak dá říct, protože ty adresy mi připadají takové divné a netuším jestli posílají obsah tam, kde si ho někdo přečte, každopádně jsem to psala česky:o)
  Každopádně se mi preventivně neobjevují od té doby už nejen žádné komentáře, ale ani nové články.
  Mně to připadá celé jako taková školácká drzost, přirovnala bych to k tomu, když pro někoho dělám nějakou práci a pak s tou spoluprací skončíme, že bych já vymazala ze svého programu všechna data, případně je přinejlepším předala na disketě ve formě “rozsypaného čaje”.

  Jinak 500 tisíc je za tenhle zkolabovaný sajrajt až moc, i česky!

 2. Hm, kdo si počká, ten se dočká (většinou však zklamání a problémů) – já teda už ale asi pomalu začnu nějak řešit migraci monstra, dřív než bude pozdě… :*S

  “Lešikare, Lešikare, do roka a do dne…”

 3. Martine,
  upřímně řečeno, mne v souvislosti s touto diskusí, jakož i s Vaším článkem, napadá jedovatostí poměrně dlouhá řada.
  Nemyslím, že byste si je přál slyšet, ale pokud ano, stačí říct;)

 4. Christabel: Nemohu si odpustit jedovatost – všichni víme, že se toho vždycky nejvíc vyřešilo čekáním! :)

  Přenos k novému provozovateli není věc, která se vyřeší lusknutím prstů. Technická realizace nějaký čas zabere, je potřeba všechno právně ošetřit atd. Čím víc času uplyne, tím pravděpodobnější je, že se nic takového nestihne. Tím větší je nejistota u uživatelů a tím vyšší je i pravděpodobnost, že odejdou na různé jiné systémy. A tím dál klesá i hodnota.

  Genius loci je samozřejmě v lidech – ale především v tom, že byli v jeden čas na jednom místě (proto je tam to “loci”).

 5. Sice me tesi citace (*jokingly*), ale stejne jako Squire, i ja nehodlam opoustet zavedeny kram pred zavirackou… Ten muj post byl spis reakci na aktualni situaci. Byt jsem veskrze google-positive clovek, tak doufam, ze na blogspot nebudu muset prejit :)

 6. Mne, jako uzivateli neceho co je free do byznysu majitelum bloguje.cz celkem nic neni ale zarazi me absolutni absence informaci z jejich strany vudci uzivatelum. Toho vzkazu bych si nebyla vsimla kdyby mne na nej neupozornil jiny blogger. Domnivam se ze by bylo fer informovat bloggoverejnost s vetsim casovym odstupem a udelat to napr.emailem, dost lidi nechodi na servr denne a nemusi mit ve vysledku dost casu na transfer. A doposud nebylo receno co s daty bude dal. Pouzivala jsem napr. http://www.picnik.com na editaci fotek a mela priplaceno na extra funkce, a s nekolikamesicnim predstihem byla emailem informovana o jeho planovenem uzavreni s podrobnym infem o navraceni penez, zalohovani/mazani dat. Coz je jedine fer.

 7. Ano, máte pravdu, šlo o částku na celkovou investici, nějak se v tom začínám ztrácet:), v odpovědi jsem to nerozlišila.
  Ale i tak, nezdá se mi takové veřejné vyjednávání s deklaracemi “mám na to připravenou takovou částku” zrovna nejlepší, i když chápu, že se v takových věcech orientujete lépe.
  No, všichni víme, že nadáváním na diskusích se ještě nikdy nic nevyřešilo:)
  Nezbývá než čekat, je to docela napínavé:)

  Genius loci, to je hezké vyjádření. Ale to dělají lidé, kteří tam píší, ne doména. Třeba bude naděje v tom “Bloguje bez Bloguje”:-)

 8. Kimmy, taková možnost existuje, ovšem nějakou dobu to potrvá. Během té doby bude pokračovat exodus uživatelů na jiné servery a “genius loci”, který je na Bloguje to nejcennější, nenávratně zmizí.

 9. Christabel, mám poměrně jasnou představu o tom, kolik toho oslovený vyřizuje, a taky vím, kolik lidí ve společnosti LAAR rozhoduje… ;)

  PS: Nikdo výši nabídky nezveřejnil – Michal Kubíček, když si to dobře přečtete, psal, že počítal s investicí 500K do převzetí a rozvoje serveru, nikoli že takovou částku nabízel. :)

 10. Existuje alternativní možnost vytvořit podobné prostředí za předpokladu investice v podobném rozsahu, který uvádíte? Pokud by se LAAR rozhodl nepřenechat doménu – pak vytvořit systém jinde tak, aby komunita mohla přejít společně?

  Osobně si myslím, že na maily týkající se byznysu se odpovídá jiným tempem, než na e-maily osobní a nezájem naznačuje něco jiného než snahu zachovat prostředí pro blogery. Není mi jasná motivace “když z toho nic nemám, ať se jdou vycpat”. Za to vím, že když se chce, tak spousta věcí jde a kdyby byla ochota ze strany LAAR, tak stačí napsat “nabídka mě zaujala, momentálně jsme zaneprázdněni, ozveme se koncem května” nebo tak něco. Pokud se tak nestalo, vězí za tím něco jiného. Nejspíše opravdu čekání na to, že blogeři a investoři se složí na finančně zajímavou nabídku. Bohužel umění odhadnout, kdy se zájem změní ve zlost a nevoli vůči provozovateli je vzácné a pokud toto je zvolená strategie, mohla by se nevyplatit. Ale to LAARu nemusí nutně vadit.

 11. Hm, je mi jasné, že to naštve…
  Ale vezměte to z druhé strany: chcete se něčeho zbavit, vyhodit to, a najednou zjistíte, že o tu věc je zájem, a to dokonce velký zájem.
  Co uděláte? Honem kývnete na první nabídku?
  Nebo si zapálíte doutník a čekáte, jaká ještě přijde?
  Zejména když se všechny podrobnosti o druhé straně a jejích záměrech dozvíte bez vynaložení sebemenší námahy z veřejných diskusí:)
  Nezveřejňujte už výši těch nabídek, vždyť to se v obchodě nedělá, ne? Já být Vámi (já vím, nejsem), tak to tutlám jako velké tajemství.

  Pokud jde o to vyjdáření, tohle není nějaký flame, abychom psali “proč jste řekl tohle, když je to vlastně takhle, předtím jste řekl tamto a já na to řekl toto?”
  :)
  Mám dojem, že tohle je byznys a ten má jiná pravidla.

  I když máme Bloguje rádi, život na tom nestojí:)

 12. Pane Malý,
  ne, na to jsem se neptala – upřímně řečeno, nepovažuji to v daném kontextu za tak důležité.
  Prohlášení je kromě toho vydáno k určitému datu a k tomu datu provozovatel patrně nikoho nesehnal – nebo třeba ani nesháněl, to je jeho věc.

  Já Vám moc fandím ve snaze získat Bloguje.cz zpět a tu snahu podpořím, jak umím:)
  Ale i tak si myslím, že příliš tlačíte na pilu a Váš postup není zrovna taktický.
  Oslovil jste provozvoatele a učinil veřejnou nabídku, bloggeři vás podporují, to je dobře.
  Ale proč se rozčilovat, že hned nepřijde odpověď? Vy víte, co má oslovený na starosti, kolik toho vyřizuje, jaké má priority? Tohle je priorita nás, bloggerů, a třeba i Vás, ale nemusí to být jeho priorita.
  Ano, na maily se odpovídá, ale ruku na srdce, Vy odpovídáte každému do druhého dne? Já jsem někdy pěkně laxní;) Zejména když po mně někdo něco chce:)
  A ne každý se rozhoduje o milionech tak rychle – vezměte v úvahu, že to v případě společnosti LAAR, a.s., není rozhodnutí jednoho člověka, pokud tomu správně rozumím, patrně to je vyžaduje souhlas více zúčastněných osob.

  Nepřinese absolutně nic, tepat je veřejně, že jsou “neslušní” a neodpovídají na maily. Není ničí povinnost odpovídat na maily, není ničí povinnost prodávat svůj majetek tomu, kdo o něj má zájem.
  Vy něco chcete (a my s Vámi) – čemu prospěje, veřejně se rozčilovat, že věci nejdou podle našich představ?
  Tak nejdou. Dejte tomu čas.

  Moc Vám přeju, ať to dobře dopadne – a věřím tomu, že to dobře dopadne.
  Společnost LAAR provozovala server Bloguje – jestli to chápu správně – řadu let v podstatě ztrátově, altruisticky:) Určitě nemá důvod zničit, co je vybudováno, a zahodit bez zisku, co může prodat. Proč by to dělala?
  Ale dejme jim k tomu prostor…

  Omlouvám se za délku příspěvku, tolik textu, budu si z toho muset asi udělat článek k sobě:))

 13. Mimochodem, zkusili jste se, vy, bloggeři z Bloguje, zeptat provozovatele, proč ve vyjádření tvrdí, že nesehnal nového provozovatele, a přitom na nabídky nereaguje a s nikým nekomunikuje? Třeba by alespoň vám mohl odpovědět…

 14. Nikoli, problém není v tom, že by provozovatel byl v zahraničí a neměl čas.

  Michal Kubíček svoji nabídku udělal za jak dlouho – za půl hodiny po oznámení? Já zhruba stejně rychle udělal nabídku veřejnou. Ani jednomu z nás neodpověděl “Nemám zájem / mám zájem / nemám čas…” Jen “Všechno je v tom vyjádření, nemám co dodat!”

 15. Klíčoví bloggeři nejeví velkou ochotu balit fidlátka, pokud jsem si všimla, většina z nich deklaruje, že přesun jinam je nouzové řešení. I když je pravda, že někteří už odešli, protože nebyli spokojeni s neustálými technickými problémy webu. To by se ale asi převzetím rapidně zlepšilo.

  Tohle není negativní reklama – ukazuje se přece, že Bloguje je pořád živé, že má pro mnoho lidí smysl, že se najde spousta lidí ochotných pro jeho záchranu bojovat. Co víc si přát?:)
  Lepší než kdyby to bylo všem jedno:)

  Vemte to takto: ano, je jistá pravděpodobnost, že provozovatel hodí půl milionu do kanálu. Ale neděje se to tak často;)
  Hezký víkend bez virtuálních starostí.

 16. Nemyslím, že zahazuje doménu, ta je prodloužena nedávno. Tu přece může i sa trafficem použít a přesměrovat jinam.

  Máte pravdu, že na závěry je třeba učitý čas. Ale je třeba si uvědomit, že s oznámením a “reklamou”, jakou Bloguje nyní má, jeho potenciální hodnota klesá. Pokud odejdou klíčoví blogeři, bude ještě nižší. Nikdo po majiteli nechce, ať udělá rozhodnutí do hodiny. Minimálně slušností je jakákoli odpověď. A v případě, že by byla nabídka zajímavá, co mu brání hlášku o konci stáhnout a nahradit ji např. tím, že jsou zájemci o další provozování…?

 17. Myslím, že je ještě příliš brzy na závěry.
  Pokud je skutečně odpovědná osoba v zahraničí a příliš zaměstnaná, bylo by dobré dát tomu čas, alespoň týden nebo deset dní, ne?
  O takových investicích a transakcích se přece jenom nerozhoduje “mezi předkrmem a polévkou”, nedělala bych závěry z toho, že do dvou dnů nikdo neodpověděl.
  Konec je ohlášen k poslednímu červnu, na paniku je ještě čas:)

  Squire, děkuji:)
  Také se mi nikam stěhovat nechce.

 18. Hm, akorát že já to nebalím, když už tak… pokud bloguje přežije, přežije i můj blog. Jde o to, že jakožto autorka sf/f betaread blog prostě potřebuju; a pokud nebude na bloguje, musím jít jinam. Nehodlám se ale pohnout, dokud mě nevyženou.

  Jsou tu jiní lidi, co ztrácejí víc. Perfektně psané blogy s informační hodnotou. Třeba Christabel.bloguje nebo spoon.bloguje, známá je i ostrovanka.bloguje…

 19. Martin Hruška

  Majitel musí být asi mimořádně bohatý, když takhle jedním vrzem zahodí celý projekt i jeho doménu.

  Fakt zírám :)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient