Pokud často nakupujete v zahraničí, určitě jste se setkali s platebním nástrojem PayPal. Jedná se o nejrozšířenější světový platební systém na bázi platební peněženky. Jako do běžní peněženky si vkládáte bankovky a mince, i do této virtuální je vkládáte – buď převodem z bankovního účtu, nebo ji spárujete se svou platební kartou, případně si na ni necháte jednoduše poslat peníze od jiného vlastníka účtu na PayPal. Následně pak můžete z této online peněženky své nákupy. Bezpečně, snadno a rychle. Výhodou je, že s cílovým eshopem nesdílíte údaje o své platební kartě. Pro vás jako majitele peněženky je transakce zdarma. PayPal si strhává poplatek od příjemce – v tomto našem případě eshopu. Další poplatky jsou skryté za převody mezi jednotlivými měnami. Když třeba nakupujete na eBay a prodejce je z Austrálie a vy máte na svůj PayPal navázanou kartu k českému bankovnímu účtu vedeném v korunách, virtuální peněženka si strhne české koruny, ty převede pro sebe ve výhodném kurzu na americké dolary a ty pak pošle eshopu. Vždy na tom nějaké to procento tratíte, ale jednoduchost transakce obvykle převyšuje tyto nevýhody.
Jinak je to ale z pohledu eshopáře. Ten za každou platbu platí docela vysoké poplatky – obvykle kolem 1,9 až 3,4 procent plus ještě pevná částka ve výši cca 10 korun. To zvláště u levných výrobků může spolknout pěknou část marže… Na druhou stranu celosvětově tento platební nástroj používá 200 milionů lidí a jde o seriózní a zavedenou služby. V některých oblastech byste hledali těžko náhradu.
Jako prodejce si ale musíte dát pozor také na pár věcí. Své by o tom mohl vyprávět Josef Průša, český výrobce legendárních 3D tiskáren. Má zákazníky po celém světě, a tak pro něj je PayPal ideální partner pro platební nástroj. Jenomže proto, aby zůstal PayPal ideálním nástrojem i pro zákazníky, má vcelku přísné podmínky ochrany zájmů zákazníků a tzv. refund policy. Ta stojí velmi často spíše na straně zákazníka. V roce 2016 Průšově firmě PayPal zmrazil na účtu více než milion dolarů. Důvodem byly dlouhé čekací lhůty na dodávky tiskáren zákazníkům. Výrobce 3D tiskáren totiž funguje tak, že přijímá předobjednávky na své zboží a zákazníci jsou tak zvyklí čekat i více než měsíc a půl na to, až jim díly nebo celá tiskárna dorazí. Jsou s tím srozuměni již v okamžiku nákupu, ale PayPal se přesto obával, že by česká firma mohla patřit mezi podvodníky a preventivně aktiva na účtu zablokovala. To samozřejmě znamenalo problém, protože Průša z PayPal účtu kvůli úspoře za měnové konverze současně platil svým dodavatelům.
Zcela novou generací virtuálních peněženek jsou pak platby přes mobilní peněženky: Google Pay a ApplePay nebo třeba Samsung Pay. Cílem podobných projektů je jednak zjednodušit proces placení například tím, že se zcela vyhnete opakovanému opisování platebních údajů z karty a celkově tak zrychlíte a zabezpečíte proces placení. Pro provedení platby pak stačí jedno kliknutí na tlačítko v eshopu nebo v aplikaci a je zaplaceno. Eliminuje se tím významně bolest z placení a odpadá také nutnost vytvářet si účet či vyplňovat fakturační údaje a adresy, ty jsou již součástí nastavení služby na vašem účtu u Apple, Google nebo Samsungu . Bezpečnost je pak zajištěna díky ověření pomocí Touch ID (otisk prstu) či Face ID. V podstatě se tak jedná o jakousi virtuální platební kartu uloženou na vašem účtu u zmiňovaných společností. A co ty z toho mají? Data o vašem chování (všichni) a provize od obchodníků (Apple).