Proč je dobře, že Alza účtuje poplatky za platbu firemní kartou?

Alza.cz se rozhodla přenášet náklady za platby firemními kartami na zákazníka. Řadu firem to nazlobilo. Zkusme se na to podívat bez emocí.

Z pohledu Alza to je pochopitelný krok. Má obrat 30 miliard a suma za poplatky za karetní transakce u firemních zákazníků nebudou malé. Přitom z hlediska eshopu je jedno, zda nakupuje firma nebo občan. Náklady na získání objednávky jsou stejné. Firmy navíc při vyšších odběrech mají nastaveny výhodnější ceny než koncoví zákazníci. Nejen proto řada lidí nakupuje raději “na firmu”, než aby výrobek koupili na sebe jako koncového spotřebitele. Svůj iPhone, notebook nebo konzoli tak mají navíc ještě jako náklad do podnikání, případně ještě dostanou zpět DPH. Je to tedy více než výhodné. Problém může nastat jen v případě reklamací, tady zrovna Alza dost nekompromisně a opět pochopitelně odděluje práva spotřebitele od obchodního vztahu firma-firma.

Ale zpět k přeneseným poplatkům za firemní karty. Nevadí mi. Pokud by je Alza platila dál, udělala by to stejně jako všichni ostatní, započetla by je do kolonky “náklad” a rozprostřela do ceny všech produktů. Nemám iluze, že nyní, když obchod přenese tento náklad na ty zákazníky, kteří ho vytváří (firmy), zbytek zboží zlevní. Ti určitě ne, ale stále beru krok Alza jako pochopitelný a snad i férový. A vlastně ho vítám, možná půjde o podobný krok jako odchod zeleného mimozemšťana z Heuréky. Řada obchodů si poté uvědomila, že tento kanál nemají důvod podporovat a odešli také. A světe div se, nic se nestalo. O zákazníky nepřišli. Své zboží prodávají dál. Jiným a zajímavějším zákazníkům.

Takže pokud tento krok Alza inspiruje i další eshopy, proč ne. Anebo také upozorní na nesmyslnou praxi, která poškozuje všechny ostatní eshopáře – klidně i trojnásobné provize za platbu, jen proto, že se zákazník rozhodl platit nákup “jinou” kartou.

Rozdíly v provizích mezi regulovanými kartami (spotřebitelé) a neregulovanými (firmy a karty vydané mimo EU), jsou vysoké.

Více v článku na https://archiv.ihned.cz/c1-66807700-alze-vadi-poplatky-za-platby-kartou-prevedla-je-na-zakazniky

4 názory na “Proč je dobře, že Alza účtuje poplatky za platbu firemní kartou?”

  1. Není náhodou zakázané si účtovat poplatek za platbu kartou? Proč o 2% nezdraží zboží nebo nezruší platby kartou?

    1. Ad poplatky

      Pokud ano, tak urcite ne pro firemni zakazniky, ti nejsou povazovani za spotrebitele, jejichz prava jsou povazovana v obchodnik vztahu za slabsi. Proto byvaji ochranovana zakonem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient