Web zadarmo od CeskeWeby.com? Dotace od neexistujícího sdružení sídlící na virtuální adrese vypadá spíš jako chyták

Také vám přišel mail, kde vám jakási paní Malá nabízí web úplně zadarmo? A navíc ještě bezplatný provoz na dva roky? Při podrobnějším zkoumání to vypadá spíše jako vějička na majitele firem, ne-li přímo podvod či spíše nekalá praktika. A to v okamžiku, kdy v platnost vstoupila novela na ochranu spotřebitelů (tzv. tlačítková novela), ta se sice netýká přímo firem, na které je tato “reklama” zaměřena, ale jejím cílem je ochránit zákazníky před nekalými praktikami.

Web, který se nachází na zahraniční doméně ceskeweby.com, je totiž registrován anonaymně, spolek Asociace ZSA Helping z.s. v patičce ve skutečnosti neexistuje, resp. není zapsaný v oficiálním spolkovém rejstříku vedeným ministerstvem spravedlnosti.

Jediná “stopa” vede na testovací verzi webu, který je ještě stále ve vyhledávačích nalezitelný. Ten je na doméně, která patří spíše nechvalně známému webhostingu Banán (v minulosti nabízela např. služby neexistující callcentra). Na Banán ukazuje i skrytá patička, kterou je však vidět při zobrazení zdrojového kódu s odkazem na banan.cz/produkty/webove-stranky-zdarma.

Na adrese uvedená v patičce webu ve skutečnosti sídlí firma, provozující virtuální sídla pro společnosti.

Dotace na technologické inovace a rozvoj podnikání, pod kterými by se teoreticky dala tvorba webových stránek schovat, nejsou neobvyklé. Většinou jsou však hrazeny ze státního rozpočtu potažmo z evropských fondů. V takových případech je vždy povinnost administrátora tto dotace uvádět na webu zdroj peněz např. v podobě loga EU či daného ministerstva a stejně tak transparetní podmínky k získání dotace. Na tomto webu najdete jen vágní “Nebojte se, nečeká Vás žádné papírování, zařazení do dotačního programu je velmi jednoduché. Stačí vyplnit formulář s kontaktními údaji a obratem se Vám ozve náš pracovník, který s Vámi rychle vyřídí vše potřebné.”

Ne, tak to opravdu nefunguje. Získat peníze z dotace není zadarmo a zcela jistě se neobejde bez papírování. Takže to spíše vypadá na vábničku na podnikatele a systém na získávání kontaktů a osobních údajů. Mj. o osobních údajích a způsobu zpracování se na webu samozřejmě nedočtete vůbec nic.

Neseriózně působí i počet podpořených projektů. Údajně jich je již 450 za více než 15 milionů korun. Web přitom tvrdí, že zařazení do dotace je možné až do konce března.

Je v pořádku chtít web zadarmo?

Ano, ale… Vytvořit web je práce jako jakákoli jiná. Stejně tak jeho provoz něco stojí. Minimálně správu serveru (webhosting), platby za licence za programy a samozřejmě mzdové náklady pracovníků. Nabídka WEB ZADARMO je podobně podezřelá a nepravděpodobná, jakobyste přišli do supermarketu, naplnili si košík zbožím a na pokladně vám za něj ještě zaplatili. Představa je to hezká, ale nereálná.

Samozřejmě, že existují oficiální (evropské) dotační programy, ty se ale v žádném případě nezaměřují na tvorbu běžných webových stránek pro malé a střední firmy, jak se to snaží tvrdit mail od podivného spolku. Tohle je úplně jiný příklad.

Kolik tedy stojí běžný web?

Neztotožňuji se úplně s názorem některých tvůrců webů, že pokud nemá zákazník připraveno 100.000 korun, nemá smysl s ním ani začínat. Kvalitní web se samozřejmě dá pořídit i na méně peněz (zkuste si tuto kalkulačku). Zadarmo to ale určitě nebude.

Co zvážit před přijetím nabídky tvorby webu zdarma

  1. Je nabídka skutečně zdarma, nebo jsou tam nějaké skryté poplatky nebo omezení?
  2. Co za nabídku zdarma získáte? Například zda získáte jen základní web, nebo bude obsahovat všechny funkce, které skutečně potřebujete?
  3. Má osoba nebo společnost, která nabízí web zdarma, dostatečné zkušenosti a odborné znalosti, aby vám mohla poskytnout kvalitní web?
  4. Máte kontrolu nad svým webem, nebo bude společnost, která vám web vytvořila, mít přístup k vašim datům nebo k vašemu webu?
  5. Co se stane s vaším webem, pokud společnost, která vám ho vytvořila, zkrachuje nebo přestane existovat? Budete moci web převést na jinou společnost nebo budete muset začít od začátku?
  6. Je třeba si uvědomit, že i když někdo nabídne vytvoření webu zdarma, může to být za cenu omezené kontroly nebo omezených funkcí. Je důležité dobře zvážit všechny možnosti a promyslet si, co je pro vás nejlepší.
  7. Nepoškodí takový web reputaci vaší společnosti a neudělá spíše více škody než užitku?
  8. Bude doména a obsah webu skutečně patřit vám? Nebo se tvůrce rozhodně, že vám po skončení “dotace” nastaví nepřiměřené poplatky, aby tak tak zaplatil období “zdarma”?

TIP: Zde najdete ještě několik rad, co si promyslet, než zadáte tvorbu webu.

Co by si měl člověk promyslet předtím, než zadá výrobu www stránek pro svou firmu?

3 názory na “Web zadarmo od CeskeWeby.com? Dotace od neexistujícího sdružení sídlící na virtuální adrese vypadá spíš jako chyták”

  1. Že by Radovan objevil nový způsob spamování? Jsem zvědavý, co by odepsali, kdybych jim reportoval nějaký zajímavý web… Jinak tento podvod se snaží dostat i do naší firmy, ale jelikož to posílají z nedobře nastaveného poštovního serveru, nikdy se to k nám nedostane. :-)

  2. Dobrý den, jsem majitel digitální agentury,
    včera se na mě obrátila naše klientka, že jí tento email přišel a celá nadšená se mě ptala jestli bychom taky nedokázali dotaci na web zařídit.
    Ze zvědavosti jsem jí požádal o přeposlání protože jsem o dotačních programech na digitalizaci firem slyšel a zajímalo mě to.
    Po tom co jsem si přečetl pár řádků z emailu mi, ale bylo jasné, že tento email se státními dotacemi na digitalizaci firem nemá nic společného.
    Už i v textu je napsáno, že výzva je financována ze zdrojů neziskových organizací a jejich partnerů. (což je uplný blábol -proč by nějaká neziskovka dotovala podnikatele :D)
    O Fake adrese a vymyšleném nedohledatelném názvu spolku ani nemluvím.

    děkuji autorovi za tento článek protože možná odradí některé lidi, aby se zbytečně napálili a nám tvůrcům ušetří čas s vysvětlováním toho že co je Zdarma není vždy nejlepší cesta :D

  3. Dobý den,
    včera mi bylo také zasláno na email, tak jsem paní požádala o IČO společnosti abych se mohla na rejstřících podívat s kým vlastně komunikuji a již nikdo nereaguje.
    Takže souhlasím že jde o podvodné jednání. Pokud budete podnikat kroky směřující k právním krokům proti takto nekalým praktikám budu součinná.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient