Návod na zbohatnutí: iWriter, služba, která v Česku chybí

Nedávno Drago svém postu psal o velkých příležitostech pro autory textů. Pod článkem se rozpoutala obvyklá diskuze a mimochodem v ní jeden z diskutujících zmínil i mou oblíbenou službu iWriter. Geniálně jednoduchá, příjemná na používání, levná a užitečná. Pravověrní copywriteři nyní prosím překlikněte na jinou stránku, třeba na tuto diskuzi, z následujících řádků by vás mohla klepnout přinejmenším pepka… A naopak vy, kdo hledají možnou tržní příležitost, tak právě se před vámi otevírá. Článek je ale také pro ty, kdo mají jednak problém najít spolehlivé a přitom levné autory, případně mají neutuchající hlad po cenově dostupném textovém obsahu. A v neposlední řadě pro ty, kteří rádi a slušně píší, jen prostě nemusí sehnat kšefty…

Co je to iWriter

iWriter je online tržiště, kde se setkávají na jedné straně autoři textů, copywriteři, kopíci, textaři, novináři, ghostwriteři… ať už si říkají jakkoli, zkrátka ti, kdo dostatečně vládnou jazykem (v případě iWriteru US a UK angličtinou, francouzštinou, němčinou a španělštinou) a jsou schopni rozumného textového výstupu od článků, převyprávění textů až po napsání eknihy. A na druhé straně jsou obvykle majitelé webů, od nenáročných magazínů, přes MFAkaře až třeba po absolventy kurzů podobných těm od Davida Kirše.

iwriter

Kouzlo systému je v jednoduchosti – stačí si dobít základní kredit (přes PayPal) a zadat poptávku. Obvykle během chvíle (osobně zadávám v době, kdy je v USA den), se vám ozve někdo s nabídkou. Pár upřesnění a do chvilky máte napsaný článek. Pokud se vám něco nezdá, máte možnost připomínkovat a požádat autora o dopilování či doplnění.

Autoři jsou ve třech kategoriích:

 • Základní (basic), kdy vaši poptávku uvidí všichni autoři
 • Výborní autoři  (premium) – autoři hodnocení hvězdičkami 4 – 5 (více hvězdiček = vyšší spokojenost)
 • Excelentní autoři (Elite) – ti mají v podstatě většinu textů bez připomínek a problémů, což se odráží v jejich hodnocení  4,6 – 5 hvězdiček

Kolik to stojí?

Podle toho, na jakou sortu textařů cílíte a kolik slov má článek mít, se vám nastavuje automaticky cena. Ukázkové ceny jsou například:

 • Článek 150 slov od kohokoli 1,25 USD (cca 25 korun)
 • Článek 300 slov (tento článek až sem má asi 300 slov) s jedním hlavním klíčovým slovem od nejlepšího autora stojí 7 USD (140 korun)
 • 50ti stránková ekniha na téma IT od výborného autora 395 USD (cca 7880 korun)

Jak vidíte, ceny to jsou takové, že na sebe texty v pohodě vydělají. Teď už jen jeden problém. Zatím není žádný takový systém v češtině se zaměřením na české a slovenské texty. Čistě texty na využití sice nabízejí projekty jako Guestblogging nebo Kupčlánek, rozdíl mezi nim a iWriterem je ale propastný.

Pokud tedy máte někdo volné kapacity a šli byste do toho, ozvěte se mi, rád na tom budu participovat, jsem přesvědčen, že zvlášť v době rozmachu PPP systémů u nás něco podobného opravdu chybí.

A co myslíte vy, využili byste vy služeb podobných iAutorů?

 

23 názorů na “Návod na zbohatnutí: iWriter, služba, která v Česku chybí”

 1. Michale, co je rozumná cena… Jinak se na to bude dívat ten, kdo píše, jinak ten, kdo zadává… Já také píšu texty za rozumné ceny, obzvlášť v případě znalosti tématu, ale rozhodně to nedělám za ,,pade”. Odcházejí ode mne texty, které musí čtenáře/zákazníka zaujmout. I nad tématem, které znáš, se musíš zamyslet… :-)

 2. Lucie, chápu tě a souhlasím, nicméně ne vždy člověk potřebuje text, ze kterého je třeba si sednout na zadek:) navíc mám zkušenosti, že pokud danému autorovi sedne téma, je ochoten to psát z mnohem rozumnější cenu, než je běžná sazba. prostě jen proto, že ho téma baví a ví o něm hodně.

 3. Tak jsem si přečetla diskuzi a musím se k ní vyjádřit. Jelikož se na celou věc dívám právě z hlediska copywritera, a tedy dobře vím, kolik je za napsáním článku práce, může mě šlak trefit, když čtu požadavky na co nejnižší cenu. Pokud chce někdo dobrého kopíka, nemůže čekat, že mu za ,,17 kaček” napíše článek, ze kterého si všichni sednou až ,,tam”…

 4. Když jsem viděl kvalitu některých “blogerů” na Placle, a to ještě nejsou ti nejlevnější, asi bych se raději poohlédl po nějakém automatickém generátoru textů. Pokud je text jenom obal klíčových slov bez jakékoliv informační hodnoty, nevidím jediný důvod, proč platit člověka, když to může udělat stroj.

 5. iwriter je skvely servis, hlavne ak mate zahranicne webstranky a potrebujete kvalitny obsah, pomerne lacno a pravidelne.

  odporucam ale platit aspon 5 dolarov za clanok, pretoze potom uz mate skutocne dobre clanky.

  co sa mi paci ze viac writerov sa moze uchadzat o zakazku a vy si vyberiete konkretneho a jeho styl pisania.

  u nas je to viac menej nemozne, sme mali trh, a ludia vam poriadny clanok nebudu pisat za 5 dolarov. radsej zoberu menej roboty ale za vyssiu cenu.

  a skutocne dobrych copywriterov je u nas fakt malo.

 6. Možností jak zadat podobné poptávky je v ČR podle mě dost – webtrh, webdeal, jobs.cz, kupclanek.cz, placla… Jenže ono se nechce platit. Těch $7 na iWriter za 300 slov je cca 100+ Kč/NS. Drtivá většina potávajících nabízí psaní za 70 a míň, viděl jsem zcela běžně i nabídky za 40. Pak pláčou, jak to nikdo nechce dělat nebo že jsou texty strašné. Problém není v nedostatku kvalitních textařů, ale v tom, že lidi chtějí špičkového textaře za cenu poloviny hodinovky v Tescu. Už rozšíření termínu “pisálek” jasně hovoří o vztahu k autorům.

 7. O podobné službě jsem už přemýšlel. Dneska se takhle dá využívat Webtrh, ale je tam problém s ověřením kvality a rychlostí. Proto jsem chtěl zkusit něco podobného udělat na Seopizze (http://seopizza.cz/freelanceri/) s tím, že nebudu dělat prostředníka, ale klient rovnou kontaktuje textaře. Zatím se to moc nechytlo, ale nijak se tomu nevěnuju :/

 8. Nevím v čem je rozdíl mezi tímto systémem a KUPčlánkem “tak propastný”. Počtem copywriterů/textařů jistě ano, ale pořád jich má mnohem víc, než iWriter…

  Na KUPčlánku můžeš mít text už od 17 Kč, tak kde je problém??? Já osobně si myslím, že na tohle tu není moc velký trh a z toho vyplývá, že:
  1) Nikdo se tím nemůže jako v USA přímo živit.
  2) Nebude tolik poptávek a to přináší i méně pisláků a potažmo je důsledek i bod 1.

  Co se týče KUPčlánku, tak v další verzi se připravuje hodnocení prací, takže bude hodnocení mnohem důvěryhodnější a objektivnější…

  Pokud chce autor článku udělat systém ala iWriter a takhle získává info, zda by se to někomu hodilo, tak nevím proč to dělá. Jeho názor totiž je, že ti co komentují maji vždycky negativisatické názory a ti pozitivní se nevyjadřují…

 9. ak by sa spojil sloevnský a český trh tak by to mohlo priniesť slušné zisky, trebalo by nájsť dosť ochotných študentov, ktorí by pisali za pár korun len aby nemuseli vykladať veci v Tescu a postupne by sa vykryštalizovali tí lepší písalkovia

 10. Určitě výborná možnost pro někoho, kdo se chytí.
  Sám bych tuto službu (s rozumně nastavenými cenami) asi často využíval.
  Hlavně na ty levnější texty pro různé microsite, apod.

  1. Pravda, na vas system jsem zapomel. Asi, proto, ze loni v zari, jak jsem se registroval, jsem se nejak nedockal overovaciho linku a ted, jak jsem si nechal heslo obnovit, tak se mi s nim nejde prihlasit:)

 11. Mě osobně to připadne jako dobrý nápad! Neboť nic podobného tady není a to co je není úplně ok! Já bych do toho taky šel:)

 12. Pro začínající psavce to je super. Bez nákladů na marketing získají nějaké peníze, reference a možná i stálé klienty. Asi to samé platí pro všechny, kteří si chtějí trochu přivydělat a berou psaní jako bokovku.

  Z hlediska zadavatele bych to uvítal taky, pokud by tam byl někdo schopný a nemusel bych řešit bariéru jako u Placly (dobít min. na 2 200 Kč + DPH, aniž bych si mohl prohlédnout blogy).

 13. Tady je spíše problém, najít ty pravé copywritery, kteří budou psát dobře a za tak levno.

  Tohle mě už taky napadlo, ale najít ty kdo budou psát … kdo je najde a udělá to, má vyhráno : o)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient